شغل پلیس راهنمایی و رانندگی | مزایا و حقوق و نحوه استخدام

مطمئنا خیلی از ما در کودکی و هنگام پاسخ به سوال “بزرگ شدی می خواهی چه کاره شوی؟” حداقل یک بار به پلیس شدن فکر کرده ایم؛ چرا که پلیس را فردی مهم و موثر در امنیت کشور می دانستیم، و در واقعیت هم همین گونه است. در این مطلب از شُغلیتو قصد داریم تا درباره یکی از مشاغل زیرمجموعه نیروی انتظامی یعنی شغل پلیس راهنمایی و رانندگی صحبت کنیم.

وظایف پلیس راهنمایی رانندگی

پلیس راهور از 4 زیرمجموعه تشکیل شده که شامل اداره کل امور فنی، اداره کل امور انتظامی راهنمایی و رانندگی، اداره کل امور عمومی و اداره کل امور حمل و نقل و خدمات می باشد و هر یک وظایف مشخص شده خود را دارد.

افرادی که در شغل پلیس راهنمایی و رانندگی مشغول هستند، وظیفه دارند که در مسیرهای داخل شهری و جاده های برون شهری، رفت و آمد عابرین پیاده و وسایل نقلیه را کنترل کرده و وضعیت تصادفات و جرایم رانندگی را بررسی نمایند. علاوه بر این، صدور سند خودرو، صدور دفترچه کار وسایل نقلیه عمومی (مانند اتوبوس و تاکسی)، نظارت بر اجرای قانون معاینه فنی و توزیع و نصب پلاک خودروها از وظایف پلیس راهور محسوب می شود.

یکی دیگر از وظایف پلیس راهنمایی و رانندگی، زیرنظر داشتن عملکرد آموزشگاه های رانندگی با هدف آموزش صحیح قوانین به هنرجویان و صدور انواع گواهینامه رانندگی برای متقاضیان است.

مزایا پلیس راهنمایی رانندگی

اگرچه به طور کلی ورود به مشاغل نظامی و به طور خاص، ورود به شغل راهنمایی و رانندگی دشواری های زیادی دارد، اما به دلیل کمبود نیرو، رقابت کمتر و امنیت شغلی بالاتری را تجربه خواهید نمود. با اشتغال در حرفه های انتظامی، حقوق ثابت ماهانه و بیمه ای همه جانبه خواهید داشت که پشتیبان بسیار مهمی برای شما و خانواده تان است. همچنین می توانید از خدمات رفاهی مانند هتل رایگان در سفرهای خانوادگی بهره مند شوید.

درجه بندی همه نیروهای نظامی شامل نیروهای راهنمایی و رانندگی متناسب با مدرک تحصیلی آن ها انجام می شود. بنابراین در صورت داشتن تحصیلات عالیه، شغل خود را با درجات بالای نظامی شروع خواهید کرد که مزیت مهمی است. علاوه بر این، همیشه امکان پیشرفت و ارتقای درجه در صورت ادامه تحصیل یا سوابق کاری درخشان، برای شما وجود دارد.

حقوق پلیس راهنمایی رانندگی

حقوق دریافتی نیروهای نظامی بر اساس درجه بندی آن ها متفاوت است. به همین دلیل یکی از مهم ترین عوامل موثر بر درآمد پلیس راهور، میزان تحصیلات و سابقه شغلی است که درجه نظامی را تعیین می کند. در واقع هرچه تحصیلات بیشتر و درجه بالاتری داشته باشید، حقوق بیشتری نیز دریافت خواهید کرد.

به طور کلی درآمد شغل پلیس راهنمایی و رانندگی نسبت به سایر نیروهای نظامی عدد کمتری است. البته در دو سال اخیر میزان بودجه و در نتیجه حقوق نیروهای نظامی پلیس راهور 15% افزایش پیدا کرده است. میانگین حقوق پلیس راهنمایی و رانندگی در سال 1403 بین 10 تا 12 میلیون تومان است. کمترین حقوق پلیس راهور با رقم 5 میلیون تومان متعلق به سربازان بوده و حداکثر آن به 15 میلیون تومان برای یک کادر دائمی راهنمایی و رانندگی می رسد. البته در این عدد، حقوق دریافتی مقامات ارشد نظامی محاسبه نشده است.

چگونه پلیس راهنمایی و رانندگی شویم؟

یکی از مطمئن ترین روش های ورود به شغل پلیس راهنمایی و رانندگی، تحصیل در دانشگاه علوم انتظامی امین است. برای ورود به این دانشگاه باید دیپلم نظری (رشته های ریاضی، تجربی یا انسانی) داشته باشید و در آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی دانشگاه امین قبول شوید.

هرچند برای استخدام در راهنمایی و رانندگی لزوما به فارغ التحصیلی از دانشگاه های نظامی نیاز ندارید. پلیس راهور در مواقع نیاز به نیروی انسانی، فراخوان استخدام منتشر کرده و شما می توانید در صورت داشتن شرایط عمومی مانند تابعیت ایرانی، اعتقاد به یکی از ادیان الهی و سلامتی جسمی و روانی، به دفاتر پلیس راهور مراجعه کرده و ثبت نام نمایید. البته محدودیت سنی و نوع مدرک تحصیلی نیز در استخدام تاثیر دارد که بر اساس نیاز هر استان، در اطلاعیه های راهنمایی و رانندگی این شرایط و محدودیت ها اعلام خواهند شد.

پلیس راهنمایی و رانندگی

سخن پایانی

در این مقاله راهنما با توضیحاتی جامع به معرفی شغل پلیس راهنمایی و رانندگی پرداختیم، تا اگر قصد ورود به این حوزه شغلی را دارید، قبل از هر چیز از مزایا و معایب و  میزان درآمد ماهیانه، آن باخبر شوید. اگر همچنان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع هستید، سوالات خود را در کامنت های زیر این پست مطرح نمایید تا توسط کارشناسین ما در اسرع وقت پاسخ داده شود.

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاه‌

فرزاد هنرمند

با سلام و عرض ادب.
وقتتون بخیر باشه. بنده ۱۹ سالمه و دانشجوی رشته ی معماری،کارشناسی پیوسته در ترم ۲ هستم.
آیا بنده میتوانم بعد از فارغ التحصیل شدنم در سن ۲۳ یا ۲۴ سالگی در نیروی پلیس راهنمایی رانندگی استخدام شوم؟ و اینکه چه شرایطی دارد؟ و اینکه اگر با همین مدرک دیپلم بخواهم استخدام شوم باید به کجا مراجعه کنم؟
با سپاس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *