شغل مناسب افراد کمال گرا | 10 شغل عالی برای کمال گراها

اگر خود را فرد کمال گرایی می دانید و یا فرزندی با این ویژگی دارید، قطعا برای آینده شغلی او یا خودتان نگران بوده و نمی ‌دانید چه مشاغلی با این تیپ شخصیتی متناسب هستند. لذا در این مطلب از شُغلیتو، پس از آشنایی با ویژگی ها و خصوصیات رفتاری افراد کمال گرا، به معرفی 10 شغل مناسب برای کمال گراها می پردازیم.

کمال گرایی چیست؟

کمال گرایی یک ویژگی شخصیتی است که فرد، خود را مجبور می کند تا هر کاری را بدون عیب و نقص انجام داده و بالاترین و بهترین عملکرد را داشته باشد. اگرچه کمال گرایی آسیب‎ های زیادی به روان و زندگی اشخاص وارد می کند، اما نمی توان آن را یک مشخصه تماما منفی دانست. چرا که جنبه های مثبتی نیز دارد که اصلی ترین آن، افزایش دقت و حساسیت در درست انجام دادن کارها است.

ویژگی های افراد کمال گرا

اصلی ترین ویژگی این افراد، تفکر و منطق صفر و یک است. افراد کمال گرا نمی توانند بپذیرند که نحوه انجام هر کاری، طیف وسیعی دارد که فقط دو سر آن موفقیت یا شکست است. تصور این افراد بر این است که در انجام کارها، یا موفق بوده و یا شکست خورده اند و بین این دو، چیزی وجود ندارد.

این افراد بسیار سخت اعتماد می کنند و برای سپردن کارها به دیگران اطمینان ندارند. در واقع به دلیل حساسیت بالایی که دارند، فقط خودشان را فردی مطمئن می دانند که می تواند کارها را به شیوه ای درست انجام دهد. البته کار دیگران هر طور هم که باشد با استانداردهای بالای آن ها مطابق نخواهد بود.

کمال گرا ها حتی نسبت به خودشان هم سخت گیر هستند و اگر در انجام کاری موفق نباشند، مدام خود را سرزنش می کنند. به همین دلیل برای جلب رضایت دیگران هم تلاش بسیاری کرده و اگر درباره عملکردشان انتقادی بشنوند، یا آن را نمی پذیرند، یا به شدت سرخورده می شوند.

این افراد که از واژه “باید” زیاد استفاده می کنند، انجام کارها را مرتب به تعویق می اندازند تا از درست انجام دادن آن مطمئن شوند. به همین دلیل خیلی کم پیش می آید که کاری را کامل انجام داده و به انتها برسانند.

10 شغل فوق العاده برای کمال گراها

کمال گراها به این دلیل که حساسیت بالایی داشته و برای انجام هر کاری دقت زیادی به خرج می دهند، باید سمت مشاغلی بروند که به این میزان دقت و حساسیت نیاز دارد. در ادامه به معرفی 10 شغل مناسب افراد کمال گرا پرداخته ایم.

1- جراحی

پزشکی و تمام زیرشاخه های آن، از این نظر که با جان انسان ها سر و کار دارد، شغل بسیار حساسی است. در این میان جراحان نیاز به حساسیت و دقت بیشتری دارند. چرا که باید تمام شرایط تاثیرگذار بر نتیجه عمل از قبیل مدت زمان عمل جراحی، وضعیت سلامتی بیمار، وضعیت روانی و جسمی دستیاران و بسیاری از عوامل دیگر را بررسی کرده و در حین عمل نیز مطمئن باشند که ریزترین و جزئی ترین کارها هم با دقت انجام شود. از این نظر جراحی یک شغل مناسب برای افراد کمال گرا است.

دکتر جراح

2- حسابداری

وظیفه شغلی حسابداران به حدی مهم است که درج حتی یک رقم اشتباه می تواند خسارت مالی جبران ناپذیری به بار بیاورد. در حسابداری باید همه فاکتورها و اسناد مالی با دقت بررسی شود تا بتوان گزارش مالی دقیق و بدون خطایی ارائه داد. بنابراین اگر فرد کمال گرا و دقیقی هستید و از بررسی چندباره اعداد و ارقام خسته نمی شوید، این شغل برای شما بسیار مناسب است. ضمن اینکه در صورت موفقیت، امکان پیشرفت و دریافت حقوق های بالا تحت عنوان حسابرس نیز برای شما وجود دارد.

3- خبرنگاری دادگاه

خبرنگار دادگاه کسی است که از شروع دادگاه تا آخرین لحظه آن حضور دارد و به سرعت در حال ثبت و ضبط گفته ها، اسناد ارائه شده، سوال های وکلا و همه جزئیاتی است که در دادگاه مطرح می شود. ثبت این جزئیات از آن جهت اهمیت دارد که در دسترس قاضی یا هیئت منصفه باشد تا هر زمان که نیاز شد، بتوانند به آن ها رجوع کنند. بنابراین خبرنگار دادگاه باید در عین سرعت عمل، به جزئیات هم توجه زیادی داشته باشد تا کوچکترین نکته ای پنهان نماند.

4- خلبانی

خلبان وظیفه دارد وضعیت هواپیما و شرایط پرواز را پیش از پرواز چک کند تا مطمئن شود کوچکترین خطری برای جان مسافران وجود ندارد. خلبان ها افرادی دقیق هستند و برنامه پروازی مشخصی دارند. این نکته با روحیه کمال گرایی کاملا متناسب است و همین موضوع خلبانی را به شغل مناسب افراد کمال گرا تبدیل می کند.

اگر روحیه خطرپذیری دارید و در عین حال از بررسی چندباره هزار نکته ریز و کوچک خسته نخواهید شد، و بعلاوه می توانید در شرایط بحرانی خود را کنترل کرده و بر اوضاع مسلط شوید، این شغل مناسب شماست.

5- برنامه نویسی

برنامه نویسی برای آن دسته از کمال گراها که روحیه درونگرایی داشته و از تنهایی و کار کردن طولانی مدت با جسم بی جانی مثل کامپیوتر خسته نمی شوند، بسیار مناسب است. یک برنامه نویس همچنین باید دقت بالایی داشته باشد و به جزئیات اهمیت دهد. چرا که خیلی از مواقع، در صورت وجود اشتباه در کدنویسی و خطای برنامه، یافتن و اصلاح کد اشتباه کار بسیار دشوار و وقت گیری خواهد بود. به همین دلیل افراد کمال گرا می توانند در برنامه نویسی موفق ظاهر شوند.

برنامه نویس

6- مشاور مالی و سرمایه گذاری

یک مشاور مالی کمال گرا ابتدا تمام جوانب را با دقت بررسی می کند و سپس برای سرمایه گذاری به شما پیشنهاد می دهد. به همین دلیل می توانید روی گفته های او حساب کنید و یک سرمایه گذاری امن و پرسود را تجربه نمایید. افراد کمال گرا می توانند مشاوران قابل اعتمادی باشند و با طراحی استراتژی های دقیق و واضح، احتمال ورشکستگی و از دست دادن سرمایه را به حداقل برسانند.

7- داروسازی

این شغل هم مانند پزشکی با جان انسان ها سروکار دارد و به همین دلیل، نیازمند دقت و حساسیت بالایی است. به طوری که حتی یک خطای کوچک در دستور تولید یک دارو، می تواند منجر به بروز مشکلات جسمی شدیدی برای مصرف کنندگان شود. داروسازی به دلیل اینکه نیاز به بررسی چند باره دستورالعمل داروها دارد، یک شغل مناسب برای افراد کمال گرا محسوب می شود.

8- مهندسی برق

مهندسی به طور کلی جزء رشته هایی است که به دقت بالایی نیاز دارد. مهندسان برق نیز به دلیل اینکه با سیستم های ارتباطی و ژنراتورهای قدرت سروکار دارند و وظیفه طراحی و پیاده سازی سیستم الکتریکی انواع وسایل نقلیه از خودرو تا هواپیما را برعهده دارند، باید بسیار حساس بوده و پیش از تحویل نهایی سیستم، از عدم وجود مشکل و کارکرد صحیح آن مطمئن باشند. لذا افراد کمال گرا در صورت داشتن علاقه، می توانند در این شغل به موفقیت چشمگیری دست یابند.

9- تکنسین آزمایشگاه

آزمایشگاه جایی است که افراد برای اطمینان از وضع سلامتی خود به آن مراجعه می کنند. تکنسین های آزمایشگاه اگر دقت کافی نداشته باشند و تمام مراحل کار را، از دریافت نمونه آزمایشگاهی تا اعلام نتیجه آزمایش، به درستی انجام ندهند، ممکن است نتیجه نهایی را با خطا اعلام کنند. در این صورت مراجعه کنندگان به اشتباه به دنبال درمان رفته یا از سلامتی خود به اشتباه اطمینان می یابند. بنابراین لازم است فردی با دقت و حساسیت بالا در این جایگاه شغلی، مشغول به کار شود.

10- ویراستاری

ویرایش محتوای متنی یا ویراستاری، از آن دست مشاغلی است که به شخصیتی جزئی نگر و دقیق نیاز دارد؛ فردی که به تمام قوانین نگارشی مسلط باشد و بتواند با یک جا نشستن در ساعاتی طولانی، به بررسی دقیق متن و یافتن ایرادهای دستوری و خطاهای نگارشی بپردازد. به همین دلیل ویراستاری را می توان یک شغل مناسب افراد کمال گرا به شمار آورد.

ویراستاری

سخن پایانی

در این مقاله راهنما با توضیحاتی جامع به معرفی مشاغل مناسب افراد کمال گرا پرداختیم، تا اگر یک فرد کمال گرا هستید که به دنبال شغل دلخواه خود می گردید، از سردرگمی رهایی یابید. اگر همچنان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع هستید، سوالات خود را در کامنت های زیر این پست مطرح نمایید تا توسط کارشناسین ما در اسرع وقت پاسخ داده شود.

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاه‌

طاهری

در مورد باز نشستگان بازبینی فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *