معرفی شغل تایپیست | درآمد ماهیانه یک تایپیست چقدر است؟

معرفی شغل تایپیست

اگر این روزها به دنبال این هستید که شغل دوم یا سومی برای خود انتخاب کنید و نیم نگاهی هم به شغل تایپیست دارید، در بهترین نقطه ممکن قرار گرفته اید، چرا که در این مقاله از شُغلیتو قصد داریم تا به طور کامل به معرفی شغل تایپیست بپردازیم.

همان طور که می‌ دانید، حرفه تایپیست در بسیاری از مشاغل امروزی، مخصوصا مشاغل اداری کاربرد فراوانی دارد. از طرفی، این روزها به دلیل ظهور اینترنت، همه بخش‌ های زندگی ‌ما دچار تغییر شده و ما هر روز به اطلاعات تایپ شده بیشتر نیاز پیدا می ‌کنیم. به همین علت نوشته‌ های دستی و سنتی به تدریج از صحنه خارج می ‌شوند. در این میان با توجه به نیاز بازار در بخش ارائه خدمات تایپ، درخواست‌ ها نیز برای ورود به این شغل فراوان است. پس چه خوب می ‌شود که این مهارت را در خود تقویت کنید و از این طریق درآمد جانبی خوبی در منزل برای خود دست‌ و ‌پا کنید. در ادامه به طور کامل به معرفی شغل تایپیست، مزایا و معایب، درآمد و تمامی چالش های مربوط به آن می پردازیم، پس تا با ما تا انتها همراه باشید.

به چه کسی تایپیست می‌ گویند؟

اولین سوالی که در معرفی شغل تایپیست به ویژه در بحث استخدام مطرح می‌ شود، این است که به چه کسی می‌ توان تایپیست گفت. واقعیت این است که اگر فرد بتواند با ابزارهایی مانند کامپیوتریا لپ تاپ، کار کند و خروجی این کار، ارائه فایل برنامه ‌های آفیس از جمله، فایل ‌های متنی وُرد، اکسل و نیز اسناد و نامه ‌های اداری تایپ شده باشد، یعنی توانایی تایپ کردن را دارد و می توان به وی کلمه تایپیست را اطلاق کرد. افراد هر چقدر سرعت تایپ کردن‌ بالاتری داشته باشند، بهتر می‌ توانند خود را به بازار کار تایپ معرفی کنند. از طرف دیگر، در کنار سرعت، فرد تایپیست بایستی از دقت  کافی نیز برخوردار باشد.

درآمد ماهیانه یک تایپیست چقدر است؟

اگر قرار باشد شما به عنوان یک فرد تایپیست به عنوان کارمند حضوری برای یک مجموعه‌ مشغول به کار شوید، حقوق شما در سال 1403 حداقل 8 میلیون تومان در ماه می باشد. اما اگر شما در کنار فعالیت در یک مجموعه به صورت حضوری یا فری لنسری، بتوانید پروژه های دیگری نیز بگیرید و یا به تایپ انگلیسی نیز مسلط باشید، درآمد شما تا 12 میلیون تومان در ماه نیز قابل افزایش است.

درآمد تایپیست

مهارت های یک تایپیست خوب چیست؟

چنانچه به شغل تایپیست علاقه ‌مندید و در ادامه پیگیر آن هستید که  در امر تایپ کردن هر روز بهتر و بهتر شوید، می ‌توانید با تقویت یک سری مهارت‌ها، جعبه ابزار کاری‌ تان را مجهزتر کنید.

مهمترین مهارت هایی که یک تایپیست خوب باید دارا باشد، شامل موارد زیر است:

1- تایپ ده انگشتی را یاد بگیرید

زمانی که در شغلی قدم می‌ گذارید که مدام با کیبورد (صفحه کلید)، مانیتور و برنامه ‌هایی نظیر وُرد سر و ‌کار دارید، هر چقدر به صفحه کلید سیستم‌ خود، تسلط بهتری داشته باشید، می‌ توانید با سرعت بالاتری متن ‌ها و نوشته ‌ها بلند و کوتاه را تایپ کنید. یکی از الزامات تبدیل شدن به یک تایپیست حرفه ای و افزایش سرعت تایپ شما، یادگیری تایپ ده انگشتی است.

2- تایپ اعداد، علائم، نشانه ها و فرمول ها را یاد بگیرید

به عنوان یک فرد متخصص در زمینه تایپ، باید بدانید که در پروژه‌های مختلف، شما فقط با تایپ کلمات سر‌ و کار ندارید و گاهی که نه، بسیاری اوقات بسته به موضوع، شاید با متن‌ هایی مواجه شوید که در آن تعدادی عدد، علائم، نشانه‌، فرمول‌ و یا معادلات ریاضی وجود داشته باشد. پس کارتان را به تایپ متن نوشتاری که فقط شامل کلمه هاست، محدود نکنید. بنابراین، برای تایپ اعداد و فرمول‎‌های ریاضی، شیمی،  فیزیک و سایر متونی که در محتوایش، نوشته ‌های این چنینی وجود دارد، باید کار با برنامه هایی نظیر MathType در محیط وُرد را یاد بگیرید.

3-  تایپ متون انگلیسی را یاد بگیرید

اگر می‌خواهید یک تایپیست حرفه ای باشید، باید مهارت‌ های متنوعی نظیر تایپ متون انگلیسی را در خود تقویت کنید، چرا که تمامی پروژه های تایپ، به زبان فارسی نیست.

4- مهارت های شنیداری خود را تقویت کنید

بهتر است تایپ کردن از روی فایل صوتی را نیز در اوقات بیکاری خود تمرین کنید. شما باید مهارت شنیداری خود را تقویت نمایید، زیرا شواهد نشان می ‌دهد که با گذشت زمان، این نوع از سفارشات تایپی در حال افزایش است.

5- دقیق و ریزبین باشید

دقت بالا یکی از مهمترین ویژگی هایی است که یک تایپیست خوب باید دارا باشد. سعی کنید هر پاراگراف را پس از تایپ، دوباره بررسی نمایید و در انتها، یک بار مجددا کل متن خود را ویرایش نمایید تا یک خروجی بی نقص با کمترین اشتباه تایپی را ارائه کنید.

6- به برنامه وُرد مسلط شوید

یکی از مهمترین مهارت‌هایی که یک تایپیست باید دارا باشد، تسلط کامل به برنامه وُرد می باشد. شما باید تمامی بخش ها، گزینه ها ومنوهای برنامه وُرد را بشناسید و به آن تسلط کافی داشته باشید تا در صورت نیاز به هر تغییر یا ویرایشی در متن خود، دچار مشکل و سردرگمی نشوید.

مهارت های یک تایپیست

مزایا و معایب شغل تایپیست

باید بدانید هر شغلی از جمله تایپیست بودن نیز مانند هر شغل دیگری دارای مزایا و معایبی است که در ادامه بیشتر درباره این مزایا و معایب صحبت می کنیم.

مزایای شغل تایپیست

  • شما برای ورود به این شغل نیاز به هیچ مدرک خاصی ندارید.
  • اگر وارد حوزه تایپ شوید، به دلیل بازار کار گسترده ای که دارد، فرصت های شغلی بسیاری برای شما فراهم است و احتمالا هیچوقت بیکار نخواهید بود.
  • برای ورود به بازار کار تایپ، به سرمایه خاصی نیاز ندارید. همین که بتوانید با یک کامپیوتر، متنی را بر حسب موضوع سفارش، در یک فایل وُرد تایپ کنید، می توانید درآمد کسب کنید.
  • این کار نیاز به مکان، زمان یا تجهیزات خاصی ندارد و در هر شرایطی با یک لپ تاپ یا کامپیوتر خانگی می توانید سفارش تایپ بگیرید و از این راه پول در بیاورید.

معایب شغل تایپیست

  • یکی از مهمترین معایب حرفه تایپ کردن این است که شما باید برای مدت زمانی طولانی پشت سیستم بنشینید و تایپ کنید. این پشت سیستم نشینی های طولانی می تواند در دراز مدت سبب آسیب به انگشتان، دستان و کمر شما شود.
  • از آنجایی که در زمان تایپ، چشم های شما مدام به صفحه کامپیوتر خیره می ‌شود، به مرور ممکن است دچار حساسیت به نور، خشکی چشم و سندرم چشم کامپیوتری شوید.
  • بیشتر اوقات، پروژه های تایپ به صورت فصلی کاهش یا افزایش پیدا می کند و نرخ ثابتی در تمام طول سال ندارد. برای مثال ممکن است شما در فصلی از سال، بسیار پر کار باشید و در فصلی دیگر با سفارش های کمتری روبرو شده و کم کار شوید.

وسایل مورد نیاز یک تایپیست چیست؟

اگر قصد دارید تا در منزل به عنوان یک تایپیست مشغول به فعالیت شوید، اولین ابزار لازم کار شما یک لپ تاپ یا کامپیوتر خانگی است. اگر قرار است از یک کامپیوتر خانگی به جای لپ تاپ استفاده کنید، انتخاب یک کیبورد مناسب، بادوام و خوش دست از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. در مرحله بعدی، تهیه یک میز و صندلی کامپیوتر مناسب یکی دیگر از وسایل مهمی است که باید در خرید آن دقت زیادی به خرج دهید، چرا که قرار است به عنوان یک تایپیست،  بیشتر تایم خود را پشت آن میز و صندلی بگذرانید. اگر دوست ندارید تا دچار کمر‌درد و گردن درد شوید، بهتر است از یک صندلی و میز استاندارد استفاده کنید. در واقع یک کامیپوتر یا لپ تاپ و یک میز و صندلی مناسب، مهمترین ابزار و وسایل مورد نیاز یک تایپیست است.

چگونه سفارش تایپ بگیریم؟

حال که با مزایا، معایب، میزان درآمد و مهارت های لازم برای ورود به شغل تایپیست آشنا شدید، نوبت به این رسیده تا با نحوه گرفتن پروژهای تایپی نیز آشنا شوید. در ابتدای راه می توانید با مجموعه هایی نظیر ایران تایپیست به طور آنلاین همکاری نمایید تا هم تجربه کاری خود را افزایش داده و هم رزومه قابل اعتنایی برای خود بسازید.

در ادامه و پس از کسب تجربه بیشتر، با تکیه بر رزومه و تجربه خود می توانید در شبکه های اجتماعی مانند لینکدین و اینستاگرام فعالیت نموده و خود را به عنوان یک تایپیست حرفه ای معرفی نمایید و به جذب مشتری بپردازید. در کنار فعالیت در شبکه های اجتماعی، شما می توانید در سایت هایی نظیر دیوار و شیپور نیز اقدام به انتشار آگهی نمایید و خدمات تایپ خود را تبلیغ کنید. زمانی که شما به یک تایپیست حرفه ای تبدیل شدید و به نقطه ای رسیدید که حجم سفارشات تایپی شما به اندازه ای افزایش یافت که دیگر خودتان از عهده آن برنمی آمدید، می توانید اقدام به تیم سازی نمایید و با استخدام چند تایپیست دیگر به صورت فری لنسری، درآمد خود را تا چندین برابر افزایش دهید.

چگونه سفارش تایپ بگیریم

سخن پایانی

در این مقاله راهنما با توضیحاتی جامع به معرفی شغل تایپیست پرداختیم، تا اگر قصد ورود به این حرفه را دارید، قبل از هر چیز با مزایا و معایب این شغل و میزان درآمد آن آشنا شوید. اگر همچنان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره شغل تایپیست هستید، سوالات خود را در کامنت های زیر این پست مطرح نمایید تا توسط کارشناسین ما در اسرع وقت پاسخ داده شود.

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاه‌

اشکان

با سلام. بابت توضیحات خوبتون تشکر میکنم. سوال بنده این هست که یک تایپیست برای هر صفحه تایپ، چه مبلغی میتواند دریافت کند؟(حداقل مبلغ)

M

سلام اینکه گفتید ( بیشتر اوقات، پروژه های تایپ به صورت فصلی کاهش یا افزایش پیدا می کند و نرخ ثابتی در تمام طول سال ندارد. برای مثال ممکن است شما در فصلی از سال، بسیار پر کار باشید و در فصلی دیگر با سفارش های کمتری روبرو شده و کم کار شوید. )
هیچ اشکالی ندارد و خیلی هم خوبه الحمدلله

مهیا بختیار

سلام خسته نباشید میشه در مورد درامد تایپیست هم توضیح بدین حداقل دستمزد چقدره و اینکه از کجا میشه شروع کرد من به ورد کاملا مسلط هستم و تایپم هم خوبه میشه بفرمایین چطور باید کار کنیم

Kodar

خیلی عالی و کامل بود توضیحات ممنون ولی می خواستم بپرسم این شغل محدویت سنی نداره؟ چه سنی شروع کنیم بهتر هست؟

شغلیتو

خوشحالیم از اینکه مطلب ما براتون مفید بوده.
در پاسخ به سوالتون باید بگم که محدودیت سنی خاصی برای ورود به این حوزه وجود نداره و در صورت دارا بودن پیش نیازها، از 13 یا 14 سالگی هم میشه به عنوان یک تایپیست وارد بازار کار شد.

مهدی

سلام یک سوال داشتم اگر یک نفر فقط به صورت فریلنسری کار کند و روزانه ۲۰ صفحه تایپ کند درامد ماهیانش و روزانه چقدر می شود؟

امیر

لطفا به این سوال جواب دهید
سلام یک سوال داشتم اگر یک نفر فقط به صورت فریلنسری کار کند و روزانه ۲۰ صفحه تایپ کند درامد ماهیانش و روزانه چقدر می شود؟

شغلیتو

بستگی داره ولی شرکت ها در سال 1402 بین صفحه ای 1000 الی 3000 تومان به طور میانگین برای تایپ هر صفحه پرداخت میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *