درآمد گلخانه در سال 1402 در ایران چقدر است؟

شاید شما هم درباره درآمد گلخانه شنیده باشید و به دلایلی مانند سود بالا و سهولت این حرفه، به دنبال اطلاعات بیشتری درباره تاسیس گلخانه هستید. احتمالا شما نیز در شهر محل سکونت خود متوجه افزایش تعداد گلخانه ها و رواج پرورش صیفی جات و میوه های گلخانه ای شده اید. اما باید بدانید که این شغل چندان هم آسان نیست و به دلیل آزاد بودن آن، نمی توان عدد ثابتی را به عنوان درآمد برای آن در نظر گرفت.

کشت گلخانه ای با کشت زراعی  کاملا تفاوت دارد و به تخصصی مستقل نیازمند است. همچنین، درآمد یک گلخانه به عوامل مختلفی مانند مساحت، نوع و متریال سازه، بازار هدف (داخلی یا خارجی)، نوع محصول و میزان فروش آن بستگی دارد. اما به طور کلی اگر فعالیتی حرفه ای داشته و صبورانه داشته باشید، پس از گذشت یک سال می توانید به سود خوبی دست یابید. در ادامه این مطلب از شُغلیتو درباره درآمد این حرفه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

درآمد گلخانه 500 متری

یک گلخانه 500 متری برای شروع فعالیت گزینه مناسبی است. شما می توانید چنین گلخانه ای را با سرمایه ای حدود 150 میلیون تومان، در حیاط یا روی پشت بام منزل خود تاسیس کنید. درآمد گلخانه پانصد متری به اندازه ای نیست که قابل پس انداز کردن باشد؛ اما به قدری خواهد بود که مخارج اصلی زندگی شما را تامین کند. همچنین این درآمد به نوع محصولات برداشت شده نیز بستگی دارد. برای مثال کاشت خیار در گلخانه های پانصد متری، درآمدی معادل 120 میلیون تومان در سال را به همراه دارد که معادل 10 میلیون تومان در ماه خواهد بود. طبیعتا محصولات تولید شده در گلخانه های کوچک به اندازه ای نیست که قابل صادر کردن باشد، اما برای ارائه به بازارهای محلی و فروش محدود، کفایت می کند.

درآمد گلخانه 1000 متری

در میان گلخانه داران و پرورش دهندگان گل و گیاه و صیفی جات، گلخانه های 1000 متری، به عنوان یک حد معیار برای مساحت گلخانه در نظر گرفته می شود. به عبارتی میزان سرمایه و سود سایر گلخانه ها، از طریق مقایسه آن ها با یک گلخانه هزار متری برآورد خواهد شد. البته باید بدانید که گلخانه ای با مساحت یک هکتار (معادل 10.000 مترمربع) با وجود 10 برابر بودن متراژ، فقط 2 برابر گلخانه هزار متری درآمد دارد.

برای اطلاع از درآمد گلخانه 1000 متری باید به نوع محصول و میزان تولید آن توجه کنید. برای مثال میانگین تولید سالیانه خیار در چنین گلخانه ای 40 تن و میانگین تولید خربزه، 20 تن خواهد بود. بنابراین بسته به اینکه چه نوع محصولی را کشت می کنید، درآمد متفاوتی خواهید داشت.

درآمد گلخانه خیار

میزان متوسط پرورش خیار گلخانه ای، 200 بوته در هر 100 متر است. به عبارتی در گلخانه ای هزار متری، می توان 2000 بوته خیار پرورش داد. اگر از هر بوته، 10 کیلوگرم خیار به دست آید و با توجه به اینکه تعداد دفعات برداشت این محصول 2 بار در سال است، شما به طور سالیانه می توانید 40 تن (معادل 40.000 کیلوگرم) خیار برداشت کنید.

اگر قیمت روز خیار را حدودا 20 هزار تومان برای هر کیلو در نظر بگیریم، متوسط درآمد شما از پرورش خیار گلخانه ای 800 میلیون تومان در سال خواهد بود. بسته به جنس سازه (چوب یا فلز)، نوع پلاستیک پوششی و میزان کوددهی، این رقم می تواند به 600 میلیون تومان کاهش یافته و یا تا 1 میلیارد و 200 میلیون تومان در سال افزایش پیدا کند.

درآمد گلخانه گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی در جهان است و استفاده های بی شماری دارد. البته به دلایلی متعددی صادرات این محصول در ایران از موفقیت چندانی برخوردار نبوده است. به همین دلیل فقط می توانید روی فروش داخلی آن حساب باز کنید.

در یک گلخانه هزار متری، به طور متوسط 20 تن گوجه فرنگی تولید می شود. با توجه به اینکه امکان برداشت گوجه فرنگی برخلاف خیار فقط یک مرتبه در سال وجود دارد، با هر بار کاشت، به طور متوسط 20 هزار کیلوگرم گوجه فرنگی برداشت خواهید کرد. در حال حاضر این محصول در بازار ایران، بین 10 تا 15 هزار  برای هر کیلو قیمت دارد. با این وصف حداقل درآمد گلخانه گوجه فرنگی 200 و حداکثر 300 میلیون تومان در سال خواهد بود.

گلخانه گوجه فرنگی

درآمد گلخانه فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای رنگی یکی از محصولات کشاورزی محبوبی است که چه در داخل و چه خارج از کشور، طرفداران بسیاری دارد. پرورش این محصول درون گلخانه کار نسبتا آسانی است و می توان فارغ از دمای فصل، هر زمانی از سال این محصول را به بازار عرضه کرد.

در هر گلخانه هزار متری به طور متوسط 20 تن فلفل دلمه ای به عمل می آید. اگر قصد تولید محصولی باکیفیت را داشته باشید، باید برداشت آن را به یک بار در سال محدود کنید. با این وصف، در پایان هر سال 20.000 کیلوگرم فلفل دلمه ای مرغوب خواهید داشت. قیمت متوسط این محصول در بازار ایران، کیلویی 22 هزار تومان است. بنابراین میانگین درآمد سالیانه شما از گلخانه، 440 میلیون تومان در سال خواهد بود. اگر بتوانید کیفیت محصول خود را حفظ کرده و به قوانین صادرات کشاورزی نیز مسلط باشید، از فروش آن در خارج از کشور نیز درآمد خوبی کسب خواهید کرد.

درآمد گلخانه توت فرنگی

توت فرنگی میوه ای بسیار حساس است که علاوه بر نیاز به شرایط ویژه آب و هوایی، نگهداری و انتقال آن نیز باید با احتیاط فراوان انجام شود. خوشبختانه به دلیل شرایط مناسب ایران برای پرورش این محصول، امکان صادرات آن به کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز وجود دارد. بنابراین اگر محصول باکیفیتی داشته و بسته بندی مناسبی برای آن در نظر بگیرید، می توانید درآمد دلاری نیز داشته باشید.

در هر هزار متر فضای گلخانه، 20 هزار بوته توت فرنگی کاشته می شود و به طور متوسط از هر بوته، 400 گرم محصول به عمل می آید. خوشبختانه یا متاسفانه قیمت توت فرنگی در ایران بسیار بالا است و در فصول سرد سال، به کیلویی 200.000 تومان نیز می رسد. با این وصف متوسط درآمد گلخانه توت فرنگی معادل 1 میلیارد و 600 میلیون تومان در سال خواهد بود.

درآمد گلخانه زعفران

یکی از لوکس ترین گیاهان جهان که به طور ویژه در ایران به عمل می آید و صادرات بسیار موفقی دارد، زعفران است. این محصول را می توان در گلخانه ای صد متری نیز پرورش داد؛ به شرط آنکه سرمایه ای معادل 160 تا 200 میلیون تومان در اختیار داشته و شرایط کشت آن را مهیا نمایید.

درآمد گلخانه زعفران فقط به فروش مستقیم این محصول محدود نمی شود؛ بلکه امکان سودآوری از فروش ریشه آن نیز وجود دارد. حجم پیاز زعفران پس از گذشت چند سال 6 تا 7 برابر شده و هر کیلوگرم آن، نزدیک به 4 میلیون تومان قیمت دارد.

در یک گلخانه هزار متری، در سال اول 5 تا 7 کیلوگرم زعفران و در سال های بعدی، تا 10 کیلوگرم نیز به عمل می آید. هر کیلوگرم از این محصول بین 37 تا 39 میلیون تومان قیمت دارد. بنابراین درآمد سالیانه شما می تواند به 390 میلیون تومان نیز برسد.

گلخانه زعفران

سخن پایانی

در این مقاله راهنما با توضیحاتی جامع به معرفی درآمد گلخانه پرداختیم، تا اگر قصد احداث گلخانه را دارید، قبل از هر چیز از میزان درآمد ماهیانه آن باخبر شوید. اگر همچنان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع هستید، سوالات خود را در کامنت های زیر این پست مطرح نمایید تا توسط کارشناسین ما در اسرع وقت پاسخ داده شود.

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *