درآمد گلخانه در سال 1403 در ایران چقدر است؟

شاید شما هم درباره درآمد گلخانه شنیده باشید و به دلایلی مانند سود بالا و سهولت این حرفه، به دنبال اطلاعات بیشتری درباره تاسیس گلخانه هستید. احتمالا شما نیز در شهر محل سکونت خود متوجه افزایش تعداد گلخانه ها و رواج پرورش صیفی جات و میوه های گلخانه ای شده اید. اما باید بدانید که این شغل چندان هم آسان نیست و به دلیل آزاد بودن آن، نمی توان عدد ثابتی را به عنوان درآمد برای آن در نظر گرفت.

کشت گلخانه ای با کشت زراعی  کاملا تفاوت دارد و به تخصصی مستقل نیازمند است. همچنین، درآمد یک گلخانه به عوامل مختلفی مانند مساحت، نوع و متریال سازه، بازار هدف (داخلی یا خارجی)، نوع محصول و میزان فروش آن بستگی دارد. اما به طور کلی اگر فعالیتی حرفه ای داشته و صبورانه داشته باشید، پس از گذشت یک سال می توانید به سود خوبی دست یابید. در ادامه این مطلب از شُغلیتو درباره درآمد این حرفه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

درآمد گلخانه 500 متری

یک گلخانه 500 متری برای شروع فعالیت گزینه مناسبی است. شما می توانید چنین گلخانه ای را با سرمایه ای حدود 150 میلیون تومان، در حیاط یا روی پشت بام منزل خود تاسیس کنید. درآمد گلخانه پانصد متری به اندازه ای نیست که قابل پس انداز کردن باشد؛ اما به قدری خواهد بود که مخارج اصلی زندگی شما را تامین کند. همچنین این درآمد به نوع محصولات برداشت شده نیز بستگی دارد. برای مثال کاشت خیار در گلخانه های پانصد متری، درآمدی معادل 120 میلیون تومان در سال را به همراه دارد که معادل 10 میلیون تومان در ماه خواهد بود. طبیعتا محصولات تولید شده در گلخانه های کوچک به اندازه ای نیست که قابل صادر کردن باشد، اما برای ارائه به بازارهای محلی و فروش محدود، کفایت می کند.

درآمد گلخانه 1000 متری

در میان گلخانه داران و پرورش دهندگان گل و گیاه و صیفی جات، گلخانه های 1000 متری، به عنوان یک حد معیار برای مساحت گلخانه در نظر گرفته می شود. به عبارتی میزان سرمایه و سود سایر گلخانه ها، از طریق مقایسه آن ها با یک گلخانه هزار متری برآورد خواهد شد. البته باید بدانید که گلخانه ای با مساحت یک هکتار (معادل 10.000 مترمربع) با وجود 10 برابر بودن متراژ، فقط 2 برابر گلخانه هزار متری درآمد دارد.

برای اطلاع از درآمد گلخانه 1000 متری باید به نوع محصول و میزان تولید آن توجه کنید. برای مثال میانگین تولید سالیانه خیار در چنین گلخانه ای 40 تن و میانگین تولید خربزه، 20 تن خواهد بود. بنابراین بسته به اینکه چه نوع محصولی را کشت می کنید، درآمد متفاوتی خواهید داشت.

درآمد گلخانه خیار

میزان متوسط پرورش خیار گلخانه ای، 200 بوته در هر 100 متر است. به عبارتی در گلخانه ای هزار متری، می توان 2000 بوته خیار پرورش داد. اگر از هر بوته، 10 کیلوگرم خیار به دست آید و با توجه به اینکه تعداد دفعات برداشت این محصول 2 بار در سال است، شما به طور سالیانه می توانید 40 تن (معادل 40.000 کیلوگرم) خیار برداشت کنید.

اگر قیمت روز خیار را حدودا 30 هزار تومان برای هر کیلو در نظر بگیریم، متوسط درآمد شما از پرورش خیار گلخانه ای 1 میلیارد تومان در سال خواهد بود. بسته به جنس سازه (چوب یا فلز)، نوع پلاستیک پوششی و میزان کوددهی، این رقم می تواند به 700 میلیون تومان کاهش یافته و یا تا 1 میلیارد و 500 میلیون تومان در سال افزایش پیدا کند.

درآمد گلخانه گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی در جهان است و استفاده های بی شماری دارد. البته به دلایلی متعددی صادرات این محصول در ایران از موفقیت چندانی برخوردار نبوده است. به همین دلیل فقط می توانید روی فروش داخلی آن حساب باز کنید.

در یک گلخانه هزار متری، به طور متوسط 20 تن گوجه فرنگی تولید می شود. با توجه به اینکه امکان برداشت گوجه فرنگی برخلاف خیار فقط یک مرتبه در سال وجود دارد، با هر بار کاشت، به طور متوسط 20 هزار کیلوگرم گوجه فرنگی برداشت خواهید کرد. در حال حاضر این محصول در بازار ایران، بین 10 تا 15 هزار  برای هر کیلو قیمت دارد. با این وصف حداقل درآمد گلخانه گوجه فرنگی 200 و حداکثر 300 میلیون تومان در سال خواهد بود.

گلخانه گوجه فرنگی

درآمد گلخانه فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای رنگی یکی از محصولات کشاورزی محبوبی است که چه در داخل و چه خارج از کشور، طرفداران بسیاری دارد. پرورش این محصول درون گلخانه کار نسبتا آسانی است و می توان فارغ از دمای فصل، هر زمانی از سال این محصول را به بازار عرضه کرد.

در هر گلخانه هزار متری به طور متوسط 20 تن فلفل دلمه ای به عمل می آید. اگر قصد تولید محصولی باکیفیت را داشته باشید، باید برداشت آن را به یک بار در سال محدود کنید. با این وصف، در پایان هر سال 20.000 کیلوگرم فلفل دلمه ای مرغوب خواهید داشت. قیمت متوسط این محصول در بازار ایران، کیلویی 35 هزار تومان است. بنابراین میانگین درآمد سالیانه شما از گلخانه، 700 میلیون تومان در سال خواهد بود. اگر بتوانید کیفیت محصول خود را حفظ کرده و به قوانین صادرات کشاورزی نیز مسلط باشید، از فروش آن در خارج از کشور نیز درآمد خوبی کسب خواهید کرد.

درآمد گلخانه توت فرنگی

توت فرنگی میوه ای بسیار حساس است که علاوه بر نیاز به شرایط ویژه آب و هوایی، نگهداری و انتقال آن نیز باید با احتیاط فراوان انجام شود. خوشبختانه به دلیل شرایط مناسب ایران برای پرورش این محصول، امکان صادرات آن به کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز وجود دارد. بنابراین اگر محصول باکیفیتی داشته و بسته بندی مناسبی برای آن در نظر بگیرید، می توانید درآمد دلاری نیز داشته باشید.

در هر هزار متر فضای گلخانه، 20 هزار بوته توت فرنگی کاشته می شود و به طور متوسط از هر بوته، 400 گرم محصول به عمل می آید. خوشبختانه یا متاسفانه قیمت توت فرنگی در ایران بسیار بالا است و در فصول سرد سال، به کیلویی 200.000 تومان نیز می رسد. با این وصف متوسط درآمد گلخانه توت فرنگی معادل 1 میلیارد و 600 میلیون تومان در سال خواهد بود.

درآمد گلخانه زعفران

یکی از لوکس ترین گیاهان جهان که به طور ویژه در ایران به عمل می آید و صادرات بسیار موفقی دارد، زعفران است. این محصول را می توان در گلخانه ای صد متری نیز پرورش داد؛ به شرط آنکه سرمایه ای معادل 160 تا 200 میلیون تومان در اختیار داشته و شرایط کشت آن را مهیا نمایید.

درآمد گلخانه زعفران فقط به فروش مستقیم این محصول محدود نمی شود؛ بلکه امکان سودآوری از فروش ریشه آن نیز وجود دارد. حجم پیاز زعفران پس از گذشت چند سال 6 تا 7 برابر شده و هر کیلوگرم آن، نزدیک به 4 میلیون تومان قیمت دارد.

در یک گلخانه هزار متری، در سال اول 5 تا 7 کیلوگرم زعفران و در سال های بعدی، تا 10 کیلوگرم نیز به عمل می آید. هر کیلوگرم از این محصول حدود 100 میلیون تومان قیمت دارد. بنابراین درآمد سالیانه شما می تواند به 1 میلیارد تومان نیز برسد.

گلخانه زعفران

سخن پایانی

در این مقاله راهنما با توضیحاتی جامع به معرفی درآمد گلخانه پرداختیم، تا اگر قصد احداث گلخانه را دارید، قبل از هر چیز از میزان درآمد ماهیانه آن باخبر شوید. اگر همچنان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع هستید، سوالات خود را در کامنت های زیر این پست مطرح نمایید تا توسط کارشناسین ما در اسرع وقت پاسخ داده شود.

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاه‌

رسول شاه پسند

سایت خوب با مقالاتی بسیار بی نظیری دارین

شغلیتو

سپاس از همراهی و توجه شما. خوشحالم که برای شما مفید بوده مطالب ما.

سجاد

سلام
شما با این حساب کتاب این درامد چطوری بدست اوردید
مثلا خیار دو روز در میان سم و کود میخواهد
سم لیتری ۴ میلیون تومان
کود کیلویی ۱ م تومان به بالا
کارگر روزی ۵۰۰ هزار تومان
اولا این مقدار تولید تقریبا غیر ممکنه
دوما قیمت خیار خیلی بالا پایین میشه
منه تولید کننده امروز اخر تابستان ۱۴۰۲ قیمت خیار اصلاحی ۸۰۰۰ ت میباشد
فقط مزد چیدن و سم و کود میشه
یه حمالی مفتی

بهنام

سلام ،،،خب فقط درآمد نیست که ،،،آیا هزینه های سالیانه حساب شده و این درآمد خالص بدست اومده ،،،

کیومرث

سلام با تشکر از راهنمایی های خوب شما خواهشمند است بفرمایید برای خرید یک مزرعه و گلخانه اماده مثلا یک گلخانه که دارای زمینی ۵۰۰۰ متری هست و ۳۰۰۰ متر سازه فلزی گلخانه هست از لحاظ نوع گلخانه تجهیزات و وجود آب برق و گاز و غیره چه مواردی را باید مد نظر داشت تشکر فراوان

سجاد موسوی

این درآمد مربوط به کشت خاکی بود ولی در کشت هیدروپونیک هم کیفت محصول بهتر است هم میزان برداشت کاش یک مقاله ای در مورد این دو روش کشت هم میذاشتید.

کارشناس

این چیزای که شما گفتین اصلا امکان پذیر نیس مردمو بی جهت گول نزنید توی هزار متر زمین نهایتا بین ۱۰هزار تا ۱۱ هزار بوته توت فرنگی میشه کاشت اونم کیلویی بین ۵۰ تا ۹۰ تومن هست توی بهترین حالت برداشت تو هزار متر ۳ تن هست حالا سم کود و کلی هزینه دیگه به کنار …..

....

سلام
من یک گلخانه ۲۵۰ متری در حیاط خونه دارم میخوام فلفل دلمه بریزم
به نظرتون میتوانم حداقل ۵۰ میلیون درآمد داشته باشه برام آیا !!؟

حسن

سلام من تو حیاط خونم چجوری میتونم ی گلخانه ۲۰۰متری بزنم؟

مهدی

سلام من اب و زمین دارم با مجوز گلخانه دنبال شریک سرمایه دار میگردم برق وگاز کنار زمین چاه آب داخل زمین ۱۰۰۰ متر تا پنج هکتار گلخانه چوبی تا سازه اهنی پیشرفته هیدرو پونیک کسی باشه در خدمتم 09370887979

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *