درآمد پزشک عمومی در سال 1402 در ایران و جهان چقدر است؟

درآمد پزشک عمومی در ایران

طبق آمار سال گذشته، تعداد پزشکان شاغل در ایران به 130 هزار نفر می رسد که در مقایسه با کشورهای همسایه، رقم بزرگی برای 80 میلیون ایرانی به شمار می رود. در حال حاضر بخش عمده ای از پزشکان عمومی در کنار شیفت های بیمارستانی و کلینیکی، به حرفه زیبایی پزشکی نیز ورود کرده و به کسب درآمد از طریق ارائه خدمات پوست و مو و تزریق ژل نیز می پردازند.

 اما با این همه، فکر می کنید که میانگین درآمد پزشک عمومی در ایران در سال 1402 چقدر است؟

یک پزشک عمومی که در بخش دولتی مشغول به کار می باشد و درآمدش فقط از شیفت‌های بیمارستانی تامین می‌گردد، حدود 15 میلیون تومان در ماه درآمد خواهد داشت. البته باید بدانید که این عدد به عوامل زیادی بستگی دارد، اما حداقل درآمد دولتی یک پزشک عمومی حدود 10 میلیون و حداکثر آن، 20 میلیون تومان در ماه می باشد.

عوامل موثر بر درآمد پزشک عمومی در ایران

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده حقوق پزشک عمومی، شهر محل طبابت است. مثلا در شهرهای کوچک که زندگی مردم دشوارتر بوده و جزء مناطق کم امکانات محسوب می شوند، به حقوق پایه پزشک، مبلغی به عنوان سختی کار نیز افزوده خواهد شد. یک پزشک عمومی در یک شهر کوچک می ‌تواند برای شیفت 6 ساعته در بیمارستان یا درمانگاه، تا 500.000 تومان نیز دریافت کند.

عامل مهم بعدی در تعیین درآمد پزشک عمومی، میزان تجربه و مهارت اوست. هرچه تجربه بیشتری داشته باشید و شناخته شده تر باشید، بیماران بیشتری به شما مراجعه کرده و درآمد بالاتری خواهید داشت. برخی از پزشکان فقط به شیفت های بیمارستانی بسنده می کنند؛ درحالیکه برخی دیگر مطب خصوصی دارند و بیماران زیادی را به شکل خصوصی نیز پذیرش می کنند. بنابراین بخش زیادی از درآمد این پزشکان از حق ویزیت خصوصی آنهاست. حق ویزیت خصوصی پزشک عمومی در سال 1402 به 90.000 تومان رسیده که مبلغ کمی نیست. بنابراین با فرض معاینه روزانه 10 بیمار در مطب، پزشک عمومی می‌تواند در هر روز 900.0000 تومان درآمد از بخش خصوصی داشته باشد.

عامل بسیار مهم دیگری که درآمد پزشکان را تا حد زیادی افزایش می دهد، اما ممکن است به آن توجه نشود، تعامل و همکاری با سایر پزشکان است. پزشکان متخصص در صورت مشاهده علائم نامربوط به تخصص خود، بیماران را به یک پزشک عمومی معتمد ارجاع می دهند. درنهایت، میزان درآمد پزشک عمومی وابسته به تعداد شیفت های کاری و ساعات کاری متغیر است. پزشکان عمومی با عهده دار شدن شیفت اضافه و یا ساعات کاری دیروقت، می توانند از اضافه حقوق نیز بهره مند شوند.

درآمد پزشک عمومی در خارج از ایران

بیشترین درآمد پزشک عمومی در جهان، مربوط به کشورهای کانادا، آمریکا، استرالیا، آلمان، هلند، سوئیس، اتریش، ایرلند، بلژیک و لوکزامبورگ است که هم به جدیدترین تجهیزات پزشکی و سلامت مجهز هستند و هم به دلیل سطح رفاه بالاتر، امکان پرداخت حقوق های بالا به جامعه پزشکی را دارا می باشند. در ادامه، به درآمد پزشکان عمومی در برخی از این کشورها خواهیم پرداخت.

حقوق پزشک عمومی

درآمد پزشک عمومی در آمریکا

ایالات متحده آمریکا به جدیدترین تکنولوژی و به روز ترین آزمایشگاه ها مجهز بوده و توان پرداخت درآمد بالا به پزشکان را دارد. میانگین درآمد پزشک عمومی در آمریکا 16000 دلار در ماه است. البته در صورت داشتن سابقه کار طولانی مدت می توان به درآمد 26000 دلار در ماه نیز دست یافت.

درآمد پزشک عمومی در کانادا

کانادا پیشرفته ترین سیستم درمانی در جهان را داراست و بهترین خدمات حوزه درمان را با کمترین هزینه ارائه می دهد. بالاترین درآمد پزشک عمومی در جهان، 19.000 دلار بوده و مربوط به پزشکان شاغل در این کشور است. البته میانگین درآمد پزشکان  عمومی در کانادا 16000 دلار در ماه می باشد.

درآمد پزشک عمومی در سوئیس

سوئیس پیشرفته ترین و شادترین کشور جهان است که مردم آن بیشترین میزان تعادل بین درآمد و مخارج را دارند. میانگین حقوق پزشک عمومی در سوئیس 24.300 فرانک است. این رقم از 8.900 فرانک شروع شده و حداکثر به 41.000 فرانک در ماه می رسد.

درآمد پزشک عمومی در آلمان

تحصیل در آلمان ارزان تر از سایر کشورهای اروپایی بوده و رشته های زیادی را در سطح بین الملل برگزار می کند. به همین دلیل مهاجرپذیرترین کشور اروپا نام دارد. رشته های درمانی و پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین بهترین مقصد برای دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته هاست. میانگین درآمد پزشک عمومی در آلمان حدود 9.000 یورو در ماه بوده که کف آن از 3.200 یورو آغاز می شود.

درآمد پزشک عمومی در استرالیا

استرالیا مقصدی عالی برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و دریافت فلوشیپ است. میانگین درآمد پزشکان عمومی در این کشور 15.500 دلار در ماه است که از 11.000 دلار آغاز می شود.

تحصیل در رشته پزشکی عمومی

تحصیل در پزشکی عمومی از طریق قبولی در کنکور تجربی امکان پذیر است. دیپلمه های علوم تجربی می توانند در این کنکور شرکت کنند و در صورت کسب رتبه بسیار بالا، وارد دانشگاه های معتبر پزشکی شوند.

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی، 7 تا 8 سال است که 4 دوره آموزشی را شامل می شود. برخلاف خیلی از رشته های دیگر، تحصیل در رشته پزشکی، بدون وقفه بوده و تا دکترا ادامه دارد؛ به این معنا که در صورت ترک تحصیل در میانه راه، لیسانس یا فوق لیسانس دریافت نخواهید کرد.

دوره های آموزشی رشته پزشکی عبارتند از :

  • علوم پایه
  • فیزیوپاتولوژی
  • کارآموزی بالینی
  • کارورزی بالینی

دوره های علوم پایه و فیزیوپاتولوژی 97 واحد درسی را شامل شده که 5 سال به طول می انجامد. در این دو دوره، فیزیولوژی بدن از قبیل پزشکی داخلی، جراحی، زنان و اطفال آموزش داده می شود. همچنین دانشجویان با نحوه برخورد با بیمار و چگونگی شرح حال نویسی آشنا می گردند.

کارآموزی بالینی نیز متشکل از 64 واحد عملی است. دانشجویان در این دوره باید آموخته های تئوری خود را به مرحله اجرا بگذارند و زیر نظر اساتید خود در بیمارستان ها به طبابت بپردازند. و در نهایت، کارورزی بالینی یا انترنی، آخرین دوره تحصیل در پزشکی است. پس از گذشت 18 ماه به عنوان انترن، شماره نظام پزشکی دریافت کرده و به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار خواهید شد.

تحصیل در رشته پزشکی عمومی

سخن پایانی

در این مقاله راهنما با توضیحاتی جامع به شرح عوامل موثر بر درآمد پزشکان عمومی پرداختیم، تا اگر به قصد ورود به این حوزه را دارید، قبل از هر چیز از میزان درآمد ماهیانه این شغل با خبر شوید. اگر همچنان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره شغل پزشکی عمومی هستید، سوالات خود را در کامنت های زیر این پست مطرح نمایید تا توسط کارشناسین ما در اسرع وقت پاسخ داده شود.

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاه‌

مهدی

چه عجب… یه نفرم دیدیم که در مورد درآمد پزشک راستشو بگه… بله، دقیقا درست میگید… من به عنوان یه پزشک عمومی شهادت میدم امکان ندارد درآمد پزشک عمومی بیش از ۲۰ میلیون در ماه باشه… برید از پزشکای فامیل بپرسید.

زهرا

واقعا درسته من فکر میکردم به چهل پنجاه میلیون هم برسه

سالار

عجب! البته فقط درآمدش از بیمارستان ۲۰ تومنه بعداز ظهر و ارجاع بیمار به مطب جهت ویزیت هم بماند! بیمارستان فقط ابزار تجربه اندوزی تازه پزشکان و بی تجربه ها و دیده شدن و بنگاه واسطه گری برای پزشکای با تجربه بومیه! کارهای زیرپوستی و روپوستی هم بماند! ساخت و ساز و سرمایه گذاری و دلالی حاصل از درآمد هم بماند!
یه زمانی ما رو گفتند معدلتون بهتره باید برید ریاضی مهندس بشید! بعدی ها که کمتر بودند فرستادند تجربی! حالا بنده یه مهندس نرم افزار فوق لیسانس کارمند بدبخت ثبت با ۱۰ تومن حقوق با اون پزشکای خوشبخت اصلا قابل قیاس نیستم ! نه کپی رایت داریم و مایکروسافت که کدنویسی به صرفه باشه برامون نه حقوق درستی که ماهم سرمایه گذاری تجاری داشته باشیم!

ایب من

احسنت. واقعیت همینه

داریوش رحیمی

متاسفانه بیشتر پزشکان وجدان ندارن و بیشتر به جیبشون فکر میکنند اینا انسانیت ندارن پزشکان در بیمارستانها به بیماران رسیدگی نمیکنند از جمله طب اورژانس و کادر درمان بایدکارتون بیفته به اورژانس تا با چشمان خودتون ببینید پزشک طب اورژانس چقدر ظلم میکند به مریض ها

امیر

تعجب میکنم از افکار انسانهای تنگ نظر. به جای اینکه در مورد کم بودن درآمدشون اعتراض کنند به درآمد پزشکی اعتراض میکنن که فکر میکنن درآمد خوبی داره. کی از دست این تنگ نظری ها خلاص میشیم خدا عالمه

سعید

تو این 10 ساله بیشترین ظلم به پزشکان عمومی شده با کمترین میزان افزایش حقوق. بطوری که نگهبان شرکت 10 میلیون حقوق داره و پزشک عمومی هم همین حد حقوق میگیره با کلی مسئولیتی که گردنشه و ما ملت همیشه در صحنه کاغذ به دست دنبال شکایت و کسب درآمد از بیمه هستیم والا 😁

Amir

بعد میگن چرا از ایران فرار میکنید، چون با یه عمر درس خوندن درآمدمون از یه بقالی کمتره به عنوان پزشک
اما چیزی که دل آدم رو میشکنه این نیست
نظرات ملت رو که میخونی دلت میشکنه درباره پزشک ها
با ۴ هزار تومن ویزیت سال ۱۴۰۱ دارن میان بیمارستان عمومی
۱۰۰ هزار تومن پول یه برگر میدن
لیاقت این مردم فقط همون پزشک های پاکستانی قدیمه
به امید اینکه همه پزشک‌ها بتونن برن، این مردم بمونن و همون پاکستانی و هندیا و پزشک‌های وارداتی

Amir

همه طی این ده سال اخیر هدفشون نابودی پزشک ها بوده و طی این ده سال حقوق عالم و آدم اضافه شده کمترین افزايش یا عدم افزايش فقط برای پزشک ها بوده
اما هیشکی جوابگو نیست، فقط موقع فرار از ایران همه میشن عاشق پزشک و پزشک دوست! و گلگی میکنن چرا میخواید از این خراب شده فرار کنید

حمید

در ایران فعلی، ،بهترین پیشه، کار دولتی هست. استخدام، حقوق مکفی و درآمد ثابتی که بیشتر از هر جای دیگه است. حالا چه طرف پزشک باشه چه آبدارچی

مرسده

خیلی از پزشکان با انگیزه مادی این رشته را انتخاب می کنند به همین دلیل همیشه از درآمدشان می نالند.

سعید

بنظرم هر پزشکی سطح سواد بالایی داشته باشه و مدرک ناپلئونی نگرفته باشه، بخاطر حقوق کم و…. از ایران مهاجرت میکنه

عباس

اتفاقا تنها شغلی که هم برای رسیدن به آن باید زیاد تلاش کرد و هم درخدمت رسانی کار بزرگی صورت می گیرد (درمان بیماران) شغل و حرفه پزشکی است .

رضا

من که باور نمیکنم حقوق یه پزشک انقد پایین باشه، ما که این هفته یه عمل جراحی داشتیم، آقای دکتر فقط هفتاد تومن زیر میزی گرفت که عمل رو انجام بده تازه اون روز پونزه تا عمل داشت با یه حساب سر انگشتی درآمد یک روزش از یه میلیارد گذشت. اون پزشک عمومی بیچاره کجا این زیر میزی بگیره؟ کجا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *