درآمد دندانپزشک در ایران و خارج از کشور چقدر است؟

دندانپزشکی همچون پزشکی و داروسازی یکی از رشته های پرطرفدار دانشگاهی است که بازار کار خوبی هم دارد. برای اشتغال به عنوان یک دندانپزشک، ابتدا باید در کنکور تجربی شرکت کرده و پس از قبولی، 5 تا 7 سال به تحصیل در دانشگاه بپردازید. درنهایت، پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی و گذراندن طرح تعهد خدمت، فارغ التحصیل شده و پروانه کار دریافت خواهید کرد. در این مقاله به معرفی بازار کار دندانپزشکی در ایران و سایر کشورها خواهیم پرداخت. پس اگر قصد دارید درباره درآمد دندانپزشک در ایران و خارج از ایران بیشتر بدانید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

درآمد دندانپزشک در ایران

درآمد دندانپزشک در ایران به نوع تخصص، ساعات کاری، جنسیت، شهر محل فعالیت و همچنین دولتی یا خصوصی بودن کلینیک دندانپزشکی بستگی دارد. به طور کلی درآمد دندانپزشکانی که در کلینیک های خصوصی یا مطب شخصی خود فعالیت می کنند، بیشتر از دندانپزشکان دولتی است. همچنین مانند بسیاری از مشاغل، جنسیت دندانپزشک در میزان درآمد او تاثیر دارد و متاسفانه دندانپزشکان مرد، حقوق بیشتری از دندانپزشکان خانم دریافت می کنند.

متوسط درآمد ماهیانه یک دندانپزشک در ایران 30.000.000 تومان در ماه است. البته این رقم مربوط به حقوق دندانپزشکانی است که در کلینیک ها مشغول به کار هستند. در حالیکه اگر یک دندانپرشک در مطب شخصی خود کار کند، حتی تا 100 میلیون تومان در ماه نیز درآمد خواهد داشت.

درآمد دندانپزشک در ترکیه

ترکیه کشوری معتبر در حوزه پزشکی و دارای رتبه شانزدهم دندانپزشکی در دنیاست و به همین دلیل و البته به علت نزدیکی به ایران، مقصدی عالی برای مهاجرت بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان دندانپزشکی محسوب می شود. برای اشتغال به عنوان دندانپزشک در ترکیه، باید به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید. همچنین باید پس از معادل سازی مدارک تحصیلی خود، در مصاحبه تخصصی این کشور شرکت کنید تا بتوانید اجازه کار قانونی را دریافت نمایید.

یک دندانپزشک در ترکیه بسته به میزان مهارت و سابقه کاری، از 113.160 لیر تا 332.400 لیر در سال درآمد دارد. البته متوسط درآمد دندانپزشکان در ترکیه حدود 217.000 لیر در سال است که با نرخ امروز، معادل 12 هزار دلار آمریکا خواهد بود.

درآمد دندانپزشک در آمریکا

دندانپزشکان برای مهاجرت و اشتغال در آمریکا، باید در آزمونی به نام USMLE شرکت کرده و پس از تعیین سطح، دوره های آموزشی لازم را بگذرانند تا بتوانند اجازه طبابت دریافت کنند. البته داشتن مدرک آیلتس با نمره 6.5 از 9 نیز از شرایط لازم برای مهاجرت به ایالات متحده به عنوان یک دندانپزشک است.

درآمد سالانه یک دندانپزشک در آمریکا از 130.000 دلار آغاز شده و بسته به سطح تحصیلات و نوع تخصص، به 224.000 دلار نیز می رسد. البته این رقم در هر ایالت متفاوت است؛ برای مثال ایالت دلاوِر (Delaware)، بیشترین حقوق و ایالت (Idaho)، کمترین حقوق را به دندانپزشکان پرداخت می کنند. اما به طور متوسط، یک دندانپزشک در آمریکا می تواند 182.110 دلار در سال درآمد داشته باشد.

دندانپزشکی در آمریکا

درآمد دندانپزشک در کانادا

کانادا یکی از پیشرفته ترین کشورها در حوزه پزشکی است که به دلیل نداشتن نیروی کار متخصص و جوان، برنامه ویژه ای برای مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان در نظر گرفته است. بنابراین اگر به زبان انگلیسی مسلط بوده و دارای سابقه کار مفید در حوزه دندانپزشکی هستید، می توانید برای معادل سازی مدارک تحصیلی خود اقدام کرده و در آزمون های تعیین سطح حرفه ای کانادا شرکت نمایید.

درآمد سالیانه دندانپزشکان در کانادا از 60.000 دلار آغاز شده و به 186.614 دلار می رسد. البته حقوق دندانپزشک در کانادا به میزان سابقه، سطح تحصیلات، ساعات کاری و شهر محل فعالیت او بستگی دارد؛ اما به طو متوسط یک دندانپزشک می تواند معادل 138.267 دلار آمریکا را در هر سال دریافت نماید.

درآمد دندانپزشک در استرالیا

درآمد دندانپزشک در استرالیا بیشتر از کشورهای آسیایی است. بیشترین دستمزد دندانپزشکان در استرالیا متعلق به متخصصان جراحی فک و ایمپلنت می باشد که به دلیل کمبود نیروی متخصص، اکثر آن ها را دندانپزشکان مهاجر تشکیل می دهند. از مهم ترین شرایط دریافت ویزای کاری استرالیا، تسلط به زبان انگلیسی و داشتن حداکثر 45 سال سن است. علاوه بر این موارد، فارغ التحصیلان دندانپزشکی باید در آزمون کتبی و تخصصی مربوطه شرکت کرده و در صورت قبولی، به مدت 2 روز در آزمون عملی آن حضور پیدا کنند.

دندانپزشکانی که مراحل فوق را با موفقیت پشت سر بگذرانند، می توانند در استرالیا مشغول به کار شده و سالانه به طور متوسط، 140.614 دلار استرالیا معادل 97.000 دلار آمریکا درآمد کسب کنند.

درآمد دندانپزشک در آلمان

بدون شک بهترین کشور مقصد برای پزشکانی که قصد مهاجرت را دارند، آلمان است؛ چرا که کشوری بسیار پیشرفته بوده و برای حوزه بهداشت و درمان اهمیت زیادی قائل است. دندانپزشکانی که بتوانند ویزای کاری آلمان را دریافت کنند، امکان فعالیت در بیمارستان ها، کلینیک ها و مطب پزشکان دیگر را خواهند داشت. علاوه بر این، در صورت تایید مهارت های خود و کسب امتیازهای لازم، می توانند کلینیک شخصی خود را تاسیس نمایند.

یک دندانپزشک تازه کار در آلمان، 47.760 یورو حقوق سالانه خواهد داشت. دندانپزشکان با سابقه نیز می توانند تا 165.600 یورو درآمد کسب کنند. البته میانگین درآمد سالانه یک دندانپزشک در آلمان 103.920 یورو معادل 105.000 دلار آمریکا می باشد.

درآمد دندانپزشک در روسیه

روسیه پهناورترین کشور دنیا است که به دلیل هزینه پایین تحصیلات دانشگاهی، هر ساله دانشجویان بسیاری را به سمت خود جلب می کند. در میان رشته های دانشگاهی روسیه، دندانپزشکی جزء معدود رشته هایی است که به دلیل اجازه کار قانونی برای فارغ التحصیلان ، مهاجران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

دندانپزشکی یکی از پردرآمدترین مشاغل روسیه به شمار می رود. متوسط درآمد دندانپزشک در روسیه 2.976.000 روبل در سال است که با نرخ امروز، رقمی معادل 50.000 دلار آمریکا خواهد بود. البته اگر سابقه کار زیادی داشته باشید و در شهر بزرگی مثل مسکو فعالیت کنید، می توانید تا 4.560.000 روبل نیز درآمد داشته باشید.

دندانپزشکی در روسیه

درآمد دندانپزشک در ایتالیا

ایتالیا اگرچه نرخ بیکاری بالایی دارد و برای دریافت ویزای کاری باید از مسیر بسیار سختی عبور کنید، اما از نظر هزینه های جاری و سبک زندگی، گزینه ای بسیار عالی برای مهاجرت محسوب می شود. اگر قصد مهاجرت به ایتالیا و فعالیت به عنوان دندانپزشک در این کشور اروپایی را دارید، بهتر است بدانید که یک دندانپزشک در این کشور مدیترانه ای اروپا، به طور سالیانه حدود 101.390 یورو معادل 102.404 دلار آمریکا درآمد خواهد داشت. این رقم از 48.240 یورو آغاز شده و بر اساس میزان تجربه و سابقه کاری و همچنین مرد یا زن بودن دندانپزشک به 166.800 یورو نیز خواهد رسید.

درآمد دندانپزشک در کره جنوبی

کره جنوبی را می توان پیشرفته ترین کشور آسیایی دانست که به سرعت توسعه یافته و به مقصد بسیاری از مهاجران تبدیل شده است. اگر شما هم قصد مهاجرت و دریافت اجازه اقامت دائم در کره را دارید، پیشنهاد می کنیم که از طریق ویزای تحصیلی اقدام کنید. چرا که شرایط برای مهاجرت دانشجویان به کره جنوبی بسیار آسان تر بوده و پس از فارغ التحصیلی، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری وجود دارد.

میانگین درآمد یک دندانپزشک در کره جنوبی، 9.370.000 وون در سال معادل 86.500 دلار آمریکا است. این رقم که از 4.310.000 وون آغاز می شود، بر اساس میزان مهارت و سابقه کاری شما و همچنین شهر محل فعالیتتان می تواند تا 14.900.000 وون نیز افزایش پیدا کند.

درآمد دندانپزشک در امارات

بالاترین دستمزد و بیشترین فرصت شغلی در بین کشورهای غرب آسیا بدون شک متعلق به امارات متحده عربی است. این کشور با نرخ بیکاری کمتر از 2% و میانگین کار 40 ساعت در هفته، گزینه ای عالی برای مهاجرت دندانپزشکان محسوب می شود. مزیت دیگر اقامت در امارات، نزدیک بودن به ایران است. همچنین اگر به زبان انگلیسی تسلط ندارید، در صورت بلد بودن زبان عربی نیز می توانید اجازه اشتغال در این کشور را دریافت کنید.

میانگین درآمد یک دندانپزشک در امارات 402.000 درهم در سال است. این رقم که تقریبا با 108.540 دلار آمریکا برابری می کند، دستمزد بسیار بالایی در بین کشورهای هم سطح امارات محسوب می شود. البته در صورت ساعات کاری بیشتر در هفته، امکان دریافت دستمزد بالاتر را نیز خواهید داشت.

درآمد دندانپزشک در امارات

سخن پایانی

در این مقاله راهنما با توضیحاتی جامع به بررسی درآمد شغل دندانپزشکی پرداختیم، تا اگر قصد ورود به این حوزه شغلی را دارید، قبل از هر چیز از میزان درآمد ماهیانه آن در ایران و خارج از کشور باخبر شوید. اگر همچنان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع هستید، سوالات خود را در کامنت های زیر این پست مطرح نمایید تا توسط کارشناسین ما در اسرع وقت پاسخ داده شود.

نوشته قبلی

دیدگاه‌

امیر

سلام اخه من در سایت های دیگر خواندم که در امد یک دندان پزشک در مطب خصوصی 300 یا بیشتر از 300 میلیون میباشد شما اینجا نوشتید 100 میلیون است الان کدوم درسته؟ 300 میلیون یا 100 میلیون؟

یه مهندس

دروغ که نیست ولی طرف ۲۰ سال مثلا مطب داره

ویولت

من یه جای دیگه خوندم گفتن که اگر جراح فک باشی حدود یک تا دو میلیارد ماهیانه درآمد داری

یه مهندس

متخصص میشن.
دندونپزشک ۶ سال میخونه
متخصص ها معمولا ۱۵ سال طول میکشه تا متخصص بشن. یعنی ۱۵ سال فقط درس و طرح رفتن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *