درآمد داروسازی چقدر است؟ معرفی کامل شغل داروسازی

داروسازی یکی از محبوب ترین رشته های دانشگاهی است که هر ساله علاقمندان زیادی را به سمت خود جذب می کند. دلیل محبوبیت این رشته، به جز شباهتی که با رشته پزشکی دارد، درآمد نسبتا بالا و مزایای آن است. اگر شما هم می خواهید بدانید که درآمد داروسازی در ایران و سایر کشورها چقدر است، با ما همراه باشید.

معرفی شغل داروسازی

داروسازی علمی است که با انجام پژوهش ها و آزمایش های متعدد، به شناخت خاصیت مواد مختلف و استفاده از آن ها برای درمان بیماری ها می پردازد. البته داروسازها از مواد نه فقط برای تولید دارو، بلکه در ساخت انواع مواد بهداشتی و آرایشی هم استفاده می کنند. علاوه بر این، بررسی تاثیر دارو بر بدن انسان یا سایر موجودات نیز از مهم ترین بخش های داروسازی است. همچنین در پزشکی از نتایج حاصل از تحقیقات داروسازی، برای تجویز داروی مناسب استفاده می شود.

با توصیفات بالا، داروساز کسی است که با پیوند علم شیمی به علوم بهداشتی، برای تامین سلامت جامعه دارو بسازد؛ از عوارض جانبی دارو جلوگیری کند؛ و در نهایت به بیماران و حتی پزشکان درباره استفاده صحیح دارو مشاوره دهد.

وظایف و مهارت های یک داروساز

داروساز وظیفه دارد از بسیاری از انواع مواد آلی یا معدنی شناخت پیدا کرده و ویژگی های هرکدام را با جزئیات بداند. او همچنین باید با فرموله کردن و ترکیب این مواد، آن‌ها را به شکل قابل مصرف بیمار تبدیل کند.همچنین باید به قدری از فیزیولوژی بدن شناخت داشته باشد که متناسب با سن یا شرایط فیزیکی هر بیمار، اجازه یا منع مصرف دارویی خاص را برای وی صادر کند.

یکی دیگر از وظایف داروساز، ارتباط با پزشک معالج برای اطلاع از صحت تجویز دارویی خاص است. همچنین در مواردی که دارو تاثیر مثبتی بر روند معالجه ندارد، داروساز باید علت را بیابد و پزشک را راهنمایی کند.

مهم ترین ویژگی یک داروساز، توانایی و علاقه وی به تحقیق و پژوهش است. یک داروساز باید در دروس شیمی، زیست و حتی فیزیک قوی باشد و برای دستیابی به منابع روز اطلاعاتی، به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد. سخت کوشی، جدیت و جزئی نگر بودن از دیگر مشخصه های رفتاری مورد نیاز این شغل است.

وظایف داروساز

درآمد داروسازی در ایران

با دریافت مدرک داروسازی، می توانید در صنایع تولید و کنترل دارو، کارخانه های تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، مراکز آموزش درمانی، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و حتی در وزارت بهداشت مشغول به کار شوید.

درآمد داروسازی در ایران به موارد متعددی از جمله اشتغال در بخش خصوصی یا دولتی، میزان تحصیلات، میزان مهارت و همچنین سابقه ای که در این شغل دارید، وابسته است. شما حتی می توانید مجوز تاسیس داروخانه دریافت کرده و به طور مستقل کار کنید که در این صورت، میزان درآمدتان عدد مشخصی نخواهد بود.

داروسازی که در داروخانه فرد دیگری کار می کند، تقریبا بین 10 تا 15 میلیون تومان در ماه درآمد خواهد داشت. دانشجویان داروسازی هم می توانند پیش از دریافت مدرک با درآمدی کمتر از این عدد، در داروخانه ها مشغول شوند. البته در صورت دریافت تخصص در هر یک از گرایش های داروسازی، می توانید به درآمد بالای 20 میلیون تومانی در ماه نیز دست یابید.

درآمد داروسازی در ترکیه

اگرچه وضعیت اشتغال در ترکیه چندان مطلوب نبوده و آمار بیکاری در این کشور رو به افزایش است، اما به دلیل نیاز روزافزون به خدمات درمانی و بهداشتی، مشاغلی مانند داروسازی همچنان از بازار کار مناسبی برخوردارند. اگر دانشجوی داروسازی در ترکیه باشید، پس از اتمام تحصیل، به راحتی جذب بازار کار خواهید شد. البته فارغ التحصیلان خارجی نیز همچنان امکان اشتغال در این کشور را دارند.

درآمد داروسازی در ترکیه به لطف وجود بیمارستان ها، شرکت های داروسازی و مراکز پژوهشی متعدد، عدد نسبتا بالایی است. میانگین درآمد داروسازان در ترکیه 10.300 لیر در ماه است و حداکثر به 15.500 لیر خواهد رسید. البته این عدد به سطح دانش، گرایش تخصصی و میزان سابقه کاری شما بستگی دارد؛ اما خیالتان راحت باشد که در صورت استخدام، حداقل 5000 لیر در ماه درآمد خواهید داشت.

درآمد داروسازی در آلمان

آلمان کشوری است که در سال های اخیر با پیری جمعیت روبه ‌رو شده و این مسئله بر روی بخش پرشکی این کشور نیز تاثیر گذاشته است. به همین دلیل این کشور برای جذب متخصصان جوان به ویژه در حوزه درمان، شرایط خوبی تدارک دیده؛ لذا می توان با تطبیق مدرک تحصیلی خود با مدارک تحصیلی آلمان و کسب مجوز درمانی، مستقل از ملیت و وضعیت اقامت، برای اشتغال به عنوان داروساز در این کشور درخواستی را ارسال نمود.

وظیفه داروساز در آلمان این است که از ایمنی داروها و تاثیر آن بر مصرف کنندگان، اطمینان حاصل کند. که در این صورت از 2110 تا 7310 یورو درآمد ماهانه خواهد داشت. البته میانگین درآمد داروسازی در آلمان 4600 یورو در ماه است که عدد دقیق آن نیز به میزان سابقه کاری شما بستگی دارد؛ برای مثال داروسازی با 10 سال سابقه، حقوقی معادل 4740 یورو دریافت خواهد کرد.

درآمد داروسازی در آلمان

درآمد داروسازی در کانادا و آمریکا

شرط اشتغال به عنوان داروساز در کشور کانادا، گذراندن دوره ای عملی زیر نظر یک داروساز مجرب و اخذ مدرک مربوطه و مجوز کار است. در این صورت، می توانید به عنوان داروساز بالینی، داروساز محلی، داروساز صنعتی و یا داروساز بیمارستانی در این کشور مشغول به کار شوید.

درآمد داروسازی در کانادا از استانی به استانی دیگر متغیر است؛ به طور مثال ایالت کبک با حدود 200 دلار بیشترین و ایالت نووا اسکوشیا با حدود 745 دلار کمترین مبلغ را به عنوان حقوق سالانه به داروسازان پرداخت می کنند. میانگین درآمد ماهیانه یک داروساز در کانادا در میان هر 9 ایالت آن، 8600 دلار در ماه است.

آمریکا نیز که یکی از 5 کشور برتر در جذب متخصصین داروسازی به شمار می رود، اهمیت ویژه ای برای این قشر درمانی قائل شده و حقوق بالایی به داروسازان پرداخت می کند. میانگین درآمد سالانه یک داروساز در ایالات متحده حدود 9500 دلار در ماه می باشد.

مزایا و معایب شغل داروسازی

اولین و مهم ترین مزیت شغل داروسازی، بهره مندی از پرستیژ بالای کاری است. این شغل محبوب، حتی در بدترین وضعیت اقتصادی هم از امنیت شغلی خوبی برخوردار است و درآمد نسبتا بالایی نصیب شما می کند. داروسازی نسبت به سایر رشته های درمانی، استرس کمتری داشته و امکان روبه‌ رو شدن با مراجعه کنندگان خشمگین یا عصبانی در این شغل بسیار پایین است. یک داروساز سریع تر از رشته از یک پزشک امکان جذب در بازار کار را داشته و حتی در دوران دانشجویی نیز می تواند درآمد خوبی با کار در داروخانه کسب کند. با گسترش شرکت های داروسازی در ایران، چشم انداز خوبی برای این شغل در آینده تصور می شود.

در کنار همه این مزایا، باید بدانید قبول شدن در رشته داروسازی، کار آسانی نبوده و رقابت بر سر قبولی این رشته در ایران بسیار بالاست. فارغ التحصیلان داروسازی مانند فارغ التحصیلان رشته پزشکی، پس از اتمام تحصیلات، مجبور به گذراندن طرح اجباری در مناطق دورافتاده و محروم هستند که این قضیه برای هر فردی می تواند با دشواری های مخصوص به خودش همراه باشد.

چگونه داروساز شویم؟

داروسازی پس از پزشکی و دندانپزشکی، سومین رشته محبوب دانش آموزان رشته تجربی است. برای داروساز شدن باید در دانشگاه به تحصیل رشته داروسازی بپردازید که ورود به آن، از طریق قبول شدن در کنکور تجربی امکان پذیر است. البته برخی از دانشگاه های علوم پزشکی اقدام به تاسیس پردیس خودگردان و پذیرش داوطلبان داروسازی بدون کنکور کرده اند. برای آموختن این رشته در پردیس های خودگردان، باید در آزمون ورودی آن ها قبول شده و شهریه ای چندین برابر شهریه دانشگاه آزاد پرداخت کنید.

تحصیل در داروسازی شامل یک دوره 6 ساله دکترای عمومی و یک دوره 4 ساله دکترای تخصصی است. در صورتی که در سال چهارم دوره عمومی، معدلی بالاتر از 14 کسب کنید، می توانید به عنوان قائم مقام مسئول فنی در داروخانه های تهران مشغول به کار شده و در حین تحصیل نیز از درآمد خوبی برخوردار شوید.

داروساز زن

سخن پایانی

در این مقاله راهنما با توضیحاتی جامع به بررسی درآمد شغل داروسازی پرداختیم، تا اگر قصد ورود به این حوزه شغلی را دارید، قبل از هر چیز از میزان درآمد ماهیانه آن باخبر شوید. اگر همچنان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع هستید، سوالات خود را در کامنت های زیر این پست مطرح نمایید تا توسط کارشناسین ما در اسرع وقت پاسخ داده شود.

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *